Apel Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi

Od 2006 roku członkowie Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi aktywnie zabiegają o zachowanie i propagowanie tradycji doliny Małej Panwi i o ratowanie nielicznych już zabytków przeszłości. Wykłady, wystawy, publikacje przynoszą oczekiwany skutek. Z wielką radością obserwujemy wzrost zainteresowania i budowanie coraz większej świadomości historycznej wielu mieszkańców. Organizując konferencje potrafimy też zaznaczyć znaczenie Ozimka i wkład jaki w przeszłości wnieśli tu pracujący i mieszkający ludzie w historię Śląska, Prus i Polski, a nawet całej Europy.

Udaje się ratować zabytki i pamiątki historyczne. Dziś w posiadaniu Stowarzyszenia i jego członków znajduje się wiele cennych dokumentów i pamiątek potwierdzających nasza piękną historię. Część z nich zaprezentowana została na okazjonalnych wystawach organizowanych w Domu Kultury. Wiele z nich niestety dotychczas nie mogła być udostępniona. Jest jednak nadzieja, że będzie to możliwe.

Dzięki staraniom Stowarzyszenia, władz naszego miasta oraz przychylności Zarządu Huty Małapanew, rysuje się szansa na utworzenie w Ozimku stałej ekspozycji, prezentującej przeszłość i dorobek naszej huty oraz historię miasta i okolicy. Mamy nadzieję, że powstanie muzeum, które wcale nie musi być jedynie regionalną izba pamięci. Zgromadzone dotychczas zabytki oraz wiedza historyczna pozwalają mieć nadzieję, że stanie się ono nie tylko lokalną atrakcją, ale zainteresuje także turystów i szerokie grono pasjonatów historii.

Dlatego Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców, tych dawnych i obecnych, o wsparcie naszej inicjatywy. Doświadczyliśmy tego już niejednokrotnie, że cenne z punktu widzenia historycznego dokumenty i pamiątki zalegają szuflady, szafy i lamusy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że są cennymi dokumentami przeszłości. Prosimy więc wszystkich, którzy zechcieli by przyczynić się do powstania muzeum, aby przejrzeli zakamarki swoich domów i udostępnili stare pocztówki, dokumenty, mapy, stare przedmioty, których wartości być może nie doceniają, a które mogą wzbogacić przygotowywaną ekspozycję.

Prosimy o kontakt pod adresem mailowym

biuro@sdmp.pl

, telefon stacjonarny 77 402 66 28, telefon komórkowy 606 815 733.

Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi

46-040 Ozimek, ul. Brzeziny 16a

Dlatego Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców, tych dawnych i obecnych, o wsparcie naszej inicjatywy. Doświadczyliśmy tego już niejednokrotnie, że cenne z punktu widzenia historycznego dokumenty i pamiątki zalegają szuflady, szafy i lamusy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że są cennymi dokumentami przeszłości. Prosimy więc wszystkich, którzy zechcieli by przyczynić się do powstania muzeum, aby przejrzeli zakamarki swoich domów i udostępnili stare pocztówki, dokumenty, mapy, stare przedmioty, których wartości być może nie doceniają, a które mogą wzbogacić przygotowywaną ekspozycję.

Prosimy o kontakt pod adresem mailowym biuro@sdmp.pl , telefon stacjonarny 77 402 66 28, telefon komórkowy 606 815 733.

Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi

46-040 Ozimek, ul. Brzeziny 16a