Przyjdź i poznaj historię
Dyrektorzy
Dyrektorzy Ozimek
Żeliwa użytkowe
Żeliwa użytkowe Ozimek 
Żeliwo artystyczne i sakralne
Żeliwo artystyczne i sakralne Ozimek                                                                    
Mosty, maszyny i urządzenia
Mosty, maszyny i urządzenia Ozimek
Produkcja broni
Produkcja broni ozimek
Medale i wyróżnienia

medale i wyróżnienia Ozimek

Medale i wyróżnienia Ozimek


Nasze dalekie podróże – Iran

Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejne SPOTKANIE W DOLINIE, które odbędzie się tradycyjnie w drugą środę miesiąca 14 marca 2018 roku o godzinie 19:00 w sali PGKiM w Ozimku przy ul. Słowackiego 1. Tematem spotkania będzie relacja pt. „Nasze dalekie podróże – Iran”, przygotowana przez członków Stowarzyszenia Brygidę i Marka Głąb z wyprawy do Iranu w maju 2017 roku, połączona z małą degustacją irańskich słodyczy. Serdecznie zapraszamy !

DSC_3084

ŚWIĘTO MOSTU I ŻELIWA

0001

KONKURS STROJÓW

Zbliżają się kolejne obchody Święta Mostu i Żeliwa, które w tym roku odbędą się w dniach 9-11 września. Pragniemy zachęcić mieszkańców do wzięcia udziału w konkursie na stroje z epoki, którego rozstrzygnięcie będzie miało miejsce w trakcie uroczystości w dniu 10 września (sobota). Warunkiem udziału w konkursie, będzie uczestnictwo w przemarszu historycznego korowodu po nabożeństwie z kościoła ewangelickiego do mostu wiszącego oraz spełnienie wymogów poniżej publikowanego regulaminu.

Regulamin konkursu strojów regionalnych i historycznych z XVIII w. oraz pierwszej połowy XIX w.

Prezentacja strojów odbywać się będzie w trzech kategoriach:

 1. 1.     Rodzinnej – minimum jedna osoba dorosła + jedno dziecko.
 2. 2.     Szkolnej – minimum czworo uczniów.
 3. 3.     Sołeckiej (osiedlowej) – minimum cztery osoby z sołectwa (osiedla).

Stroje oceniać będzie 3 osobowe jury. Rozstrzygnięcie nastąpi po inscenizacji przed Muzeum Hutnictwa (10 września ok. 15:30).

Pod uwagę będą brane:

 1. 1.     Poprawność historyczna stroju       1-5 punktów.
 2. 2.     Sposób wykonania stroju                1-5 punktów.
 3. 3.     Wrażenia estetyczne                        1-5 punktów.

Jury weźmie pod uwagę także ocenę publiczności.

Regulamin konkursu, wraz z ilustracjami przykładowych strojów historycznych i regionalnych, dostępny będzie na stronach internetowych www.sdmp.pl, www.muzeum-hutnictwa.pl oraz w bibliotekach publicznych na terenie gminy Ozimek, a także w Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi w Ozimku (ul. Hutnica 1, przy moście wiszącym, czynne w każdą sobotę 10:00-14:00 i niedzielę 13:00-17:00).

Bliższych informacji na temat konkursu i regulaminu można także uzyskać telefonicznie pod numerem 793 856 073

Józef Tomasz Juros - Prezes Stowarzyszenia.

PIKNIK STRZELECKI – 2016 r.

Tradycyjnie jak co roku Stowarzyszenie zaprasza wszystkich zainteresowanych na Piknik Strzelecki 2016, który rozpocznie się
25 czerwca o godzinie 13:00 w Gospodarstwie Agroturystycznym STARY MŁYN państwa Drzymałów na Krasiejowskiej Myślince (zjazd w prawo z drogi z Krasiejowa do Kolonowskiego przed mostkiem na Myślince). Będzie okazja do poznania historii produkcji karabinów w Hucie Małapanew, zapoznania się z czarnoprochową bronią i postrzelania. Gwarantujemy doskonałą zabawę ze
skromną biesiadą. 

Tegoroczne zawody strzeleckie Bractwa Strzelców Hutniczych odbędą się 2 lipca 2016 na strzelnicy w Głogówku.

Przebierzmy się w historyczne stroje! Konkurs na najładniejszy strój z epoki.

 Po zimowej przerwie, od kwietnia Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi wznowiło działalność. Członkowie Stowarzyszenia znów pełnia dyżury w każdą sobotę i niedzielę, a w tygodniu odwiedzają nas liczne grupy szkolne. Kolejny sezon działalności Stowarzyszenia Doliny Małej Panwi zapowiada się atrakcyjnie i bogato.

Tradycyjnie w ostatnia sobotę, 25 czerwca, odbędzie się Piknik Strzelecki, na który zapraszamy wszystkich chętnych i zainteresowanych strzelectwem czarno prochowym i historią produkcji broni w Hucie Małapanew. Jak zwykle spodziewamy się miłej zabawy i okazji do sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich.

Tydzień później, 2 lipca członkowie Bractwa Strzelców Hutniczych wyjadą na profesjonalne zawody strzeleckie do Głogówka. Celem rywalizacji będzie wyłonienie tegorocznego Króla Kurkowego Bractwa. Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest członkowstwo, a więc dla zainteresowanych ostatni moment aby się zapisać.

W ostatnią sobotę, 27 sierpnia, już po raz czwarty odbędzie się Triatlon Turystyczny Doliną Małej Panwi. Na prawie 90-cio kilometrowej trasie pary uczestników rywalizować będą najpierw wmarszu z kijkami, potem w jeździe na rowerze, a do mety dotrą kajakiem. Tegoroczna impreza zapowiada się wyjątkowo, bo już w styczniu wpłynęły pierwsze zgłoszenia, a dziś na liście mamy uczestników z całej Polski. Zasady uczestnictwa i rywalizacji można znaleźć na stronach Stowarzyszenia i na facebooku.

Najważniejszą tegoroczną imprezą, organizowaną przez członków i sympatyków Stowarzyszenia, będzie Święto Mostu i Żeliwa. Odbędzie się ono w dniach 9-11 września 2016 roku. Trzydniowa impreza obfitować będzie w wiele atrakcji: koncerty, inscenizacja teatralna, rekonstrukcja „bitwy o most”, zlot starych samochodów, giełda staroci, pokazy dawnych zawodów… i wiele innych atrakcji. W sobotnie popołudnie, 10 września, podobnie jak w roku ubiegłym przemaszerujemy ulicami miasta w barwnym korowodzie historycznym z kościoła ewangelickiego do mostu. Pragniemy zachęcić mieszkańców i gości do włączenia się do wspólnej zabawy. W związku z tym już dziś Stowarzyszenie ogłasza konkurs na najbardziej pomysłowy i najładniejszy strój z czasów odtwarzanych wydarzeń, to znaczy z przełomu XVIII i XIX wieku. Specjalna komisja dokona oceny i wyłoni zwycięzców w kilku kategoriach: indywidualnej, rodzinnej i grupowej. W rywalizacji może wziąć udział każdy, bo jak przekonaliśmy się w roku ubiegłym nie wymaga to specjalnych nakładów finansowych, a najważniejsza jest fantazja i pomysł. Jeżeli swoim udziałem uatrakcyjnimy barwny korowód historyczny, poza dobrą zabawą mamy szansę na nagrody. Szczegóły regulaminu i zasady uczestnictwa w konkursie zostaną podane w kolejnym numerze Wiadomości i na stronach Stowarzyszenia.

Mamy nadzieję, że wymienione imprezy i wiele innych organizowanych przez Stowarzyszenie, przyczyni się do wzbogacenia życia kulturalnego naszego miasta i pomoże w aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Zapraszamy do pomocy i wspólnej zabawy.

 

Józef Tomasz Juros

Stowarzyszenie Dolina Małej Panwi

Zdjęcia:

 1. Uczestnicy Triatlonu Turystycznego na starcie, u źródeł Małej Panwi
 2. Uczestnicy Pikniku Strzeleckiego po rywalizacji pozują do pamiątkowego zdjęcia
 3. Także na Piknik Strzelecki niektórzy przywdziali historyczne stroje
 4. „Chór z matek, żon i cór hutników złożony…” w czasie zeszłorocznego Święta Mostu i Żeliwa, w samodzielnie przygotowanych strojach
 5. Młodzi adepci  przygotowani do pasowania na hutników w czasie zeszłorocznego Święta

 

 

Apel Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi

      Od 2006 roku członkowie Stowarzyszenia Dolina Małej Panwi aktywnie zabiegają o zachowanie i propagowanie tradycji doliny Małej Panwi i o ratowanie nielicznych już zabytków przeszłości. Wykłady, wystawy, publikacje przynoszą oczekiwany skutek. Z wielką radością obserwujemy wzrost zainteresowania i budowanie coraz większej świadomości historycznej wielu mieszkańców… 

 Czytam Dalej ! 

 

Muzeum hutnictwa w Ozimku, szczyci się posiadaniem najstarszego katalogu, wyrobów hut królewskich (nr 1): Malapane, Gleiwitz, Creuzburg z 1800 r.

Muzeum Hutnictwa w Ozimku, szczyci się posiadaniem najstarszego katalogu, wyrobów hut królewskich (nr 1): Malapane, Gleiwitz, Creuzburg z 1800 r.

Nowe publikacje

Publikacja w Ozimku


Historia, zabytki i ślady hutnictwa w dolinie Małej Panwi

na obszarze działania Stowarzyszenia LGD Kraina Dinozaurów

Józef Tomasz Juros, Ozimek/Spórok 2012, ISBN 978-83-929771-3-3


Aktualności
Stowarzyszenie

Dolina Małej Panwi